Четвер, 06.08.2020, 10:22

Теліжинецька  загальноосвітня школа  І-ІІ ступенів

Календар
«  Травень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2017 » Травень » 14 » Історія школи
13:14
Історія школи

    В середині XIX ст. у селах було надто мало грамотних людей. Про це свідчить такий факт: у 1862 році під час укладання уставної Грамоти на викуп землі селянами Теліжинець жоден з шести уповноважених селян не міг поставити власноручного підпису під цим документом через неграмотність.

Про наукову освіту дівчаток ніхто не дбав, навіть у сім'ях священнослужителів, хіба що приділялась увага слов'янському читанню. Так священник Заславського повіту тридцятих роках XIX ст., говорячи про виховання і навчання своєї доньки, між іншим, сказав:,, Я не буду вчити своєї дочки письму, щоб не писала листів до хлопців." Він справді стримав слово. Дочка виросла, вийшла заміж, мала дітей і не могла бідна власноручно й двох слів написати до своїх синів.

   Але як би там не було, центрами освітньої роботи у XIX ст.. у приходах с. Чижівка та с. Тедіжинці були церкви. При церквах Існували бібліотеки. Так при Чижівській Свято-Василівській церкві була бібліотека, яка нараховувала 160 книг. Це книги святого письма. Богослужебні, догматичні, полемічні, книги для співбесід, для роз'яснення богослужіння, церковного управління і періодичні видання.

   У другій половині XIX ст. У Чижівському приході  діяли церковно-приходська школа (Чижівка) і дві школи грамоти (Пильки та Закружці).

   У Чижівській школі навчалось 20 хлопчиків І 9 дівчаток, в Пильках - 20 хлопчиків і 1 дівчинка, в Закружецькій школі 16 хлопчиків і 6 дівчаток, в Теліжинецькій - 20 хлопчиків і 2 дівчинки.

Літопис Свято - Василівської церкви с. Чижівка свідчить:

" Продолжительность школьного обучения вполне зависит от учащихся й их родителей; ученики ходят в школу одну - две зимы, а когда три-четыре;

школа посещается учащимися неаккуратно, а потому и обучение идет слабовато. На воспитание девочек в школе народонаселение смотрит не вполне сочувственно. Церковно-приходских попечительств в приходе нет."

Діяльність церковно-приходських шкіл була під контролем Волинської Єпархії. Літопис засвідчує, що 13 березня 1895 року Спостерігач церковно-приходських шкіл священник Костянтин Левитський відвідав школу у Закружцях і ,, нашел постановку школьного дела вполне удовлетворительной". 14 березня 1895 року він відвідав і приходську школу у Чижівці і про своє відвідування написав у класному журналі так:" 14 марта посещал школу й нашел все в добром порядке".

Отець Спостерігач опитував кожного учня по всіх предметах шкільного курсу „при чем застенчивых й боязливых учеников ободрял ласковьм словом й чисто отеческим обращением. Ученики отвечали по всем предметам удовлетворительно. Сказав учащимся несколько назидательньїх теплых слов й благословив учеников, отец Наблюдатель, после пения учениками „ Достойно есть", вышел из школы".

Школи у с. Чижівці і с. Пильках відкриті у 1872 році І 15 жовтня 1895 року передані у ведення духовенства. Але, як свідчить літопис, у с.Чижівка школа існувала раніше, 8-10 років до 1872 р., і була розміщена у найманому будинку або в будинку псаломщика. Навчанням дітей займався псаломщик або вільнонайманий учитель низького освітнього цензу.

У Теліжинецькому приході діяла церковно -приходська школа з 1884 року.

У Закружцях школа відкрита у листопаді 1892 року. У 1895 році у селі Чижівка була побудована нова школа. 17 жовтня здійснено освячення побудованого шкільного приміщення . Ця подія відбулась дуже урочисто. Після літургії та молебня, які відбулися у церкві, місцевим священником Дмитром Пекарським і священником с.Сохужинці Конахевичем було відслужено в шкільному приміщенні мале водосвячення, відслужений молебень. Членами училищної Ради і усіма ревнителями народної освіти, місцевими селянами було запропоновано священнослужителям а також членам церковного хору обід, перед яким була проспівана молитва Господня .Обід відбувся скромно, але урочисто.

На утримання шкіл селяни вносили щорічно у с.Чижівка 134крб.50коп.,  с.3акружці 48 крб.50 коп., с.Пильки 124крб., с. Теліжинці 183 крб.

     До 1884 року у Чижівській школі вчителювала Євдокія Панькевич, яка закінчила двокласне училище і мала право на звання вчительки.

   У Пильковецькій школі на посаді вчителя був позаштатний псаломщик Михайло Яржемський.

   У Закружецькій -- учитель - селянин з Нового Села Доремидонт Хом'юк, який закінчив двокласну церковно - приходську школу у Новому Селі.

   У Теліжинецькій - учитель Іван Двірницький, який закінчив курс Волинської духовної семінарії.

    З 1884 по 1891 рік - учитель Чижівської церковно ~ приходської школи псаломщик Федір Вакулович, який закінчив курс навчання в Шепетівському однокласному училищі в 1877р.

   З 1918 по 1930 рік у с. Теліжинці функціонувала чотирирічна школа. В цій школі працювали два вчителі: Дяченко Петро Іванович та його дружина Параска Сидорівна.

   У 1931 році в Теліжинцях відкрили семирічну школу. У той час працювали вчителями: Пожарський, Козакова, Сахнюк, Головчук. Директором школи до кінця війни був Сайчук. Школа знаходилась у старому пристосовованому приміщенні.

   У 1959 році громадськість села прийняла рішення про необхідність розширення приміщення школи, тому що старе не вміщало більш як 350 учнів.

   У 1964 році було закінчено добудову чотирьох класних кімнат і проведено капітальний ремонт школи. Але, не зважаючи на це, учні 1-4 класів залишалися навчатись у пристосованому приміщенні на відстані 1 км від основної будівлі школи.

   У навколишніх селах (Калинівка. Пильки, Чижівка, Мирне) працювали початкові школи. У 1964 в с. Калинівка побудували нове приміщення школи. У зв'язку з невеликою кількістю учнів школи в с. Чижівка та в с. Пильки відновили свою роботу.

Своєю невтомною багаторічною працею відзначилися вчителі початкових шкіл: Троц Т.Я., Кирилюк А.А., Костецький М.Т., Мовчун Н.П.

В 1964 році в школі з"явився перший телевізор.

В 2000 році в школу придбали перший комп"ютер.

В 2008 році школа одержала шкільний автобус.

Після війни у різні роки працювали директорами у Теліжинецькій школі: Якубцов С.С., Чорна М.О., Ковальчук М.С., Жданович І.М., Корнійчук В.М., Паславська Є.М., Личик В.М.

Переглядів: 395 | Додав: ivanna_tkachuk | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar